0538 213 28 55

EMPRENYE NEDİR?

Emprenye, ahşabın bünyesine çeşitli kimyasal maddelerin farklı yöntemlerle emdirilmesi işlemidir.  Bu işlem ahşabı mantar, böcek ve kurtçuk gibi zararlılardan korur.  Ahşabı hava ve kullanım koşullarına karşı daha dirençli hale getirir. Bu yöntem kullanıcıya katkı sağlarken ağaç kaynaklarının azalmasının önüne geçerek ekoloji ve ekonomiye de katkıda bulunmanızı sağlayacaktır.

Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir – hafif, esnek ve çok dayanıklıdır. Ahşap yenilenebilir tek yapı malzemesidir. Kereste kaynaklarımızı korumak için, onu gerektiği gibi korumalıyız.

Emprenye işlemi, vakum ve basınç yöntemi kullanılarak yapıldığında ahşabın ömrünü on kat’a kadar artırmaktadır.

Çam ağacı, emprenye için en uygunudur, çünkü çamın hücre duvarları, emprenyenin daha derine nüfuz etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Emprenye edilmiş kereste nemi %28’den az olmalıdır, aksi halde su, kimyasalın ahşabın içine emilmesini engelleyecektir.

Emprenye işlemi ile ahşabın kullanım ömrünün arttırılması hedeflenmektedir. İşlem, ahşabın cinsine, kullanılacağı ortama ve beklenen hizmet ömrüne göre değişir. Ayrıca önemli bir konu da ahşabın toprak ve nem ile temas edip etmediğidir.

Emprenyeli ürünler, hava koşullarından korunmayı artırmak için örtülü veya şeffaf ürünlerle boyanabilir.

Emprenye kullanım alanları

Emprenye; her türlü inşaat uygulamalarında, cephe kaplamalarında, bahçe mobilyalarında, çitlerde, verandalarda, güvertelerde, pergolalarda, iskelelerde, marinalarda, oyun alanlarında, havuz ve soyunma kabinleri gibi suya ve kuma maruz kalacak alanlarda, hamam zeminlerinde, saunada, otel, etkinlik alanlarında ki zemin ve tırmanma gibi parkurlarda,  tarım alanları gibi bir çok alanda kullanılacak olan ahşapların üzerine uygulanır.

Emprenye işleminin ahşaba faydaları

Emprenye işleminden geçen malzeme daha uzun ömürlü olacağından tekrar tekrar yenilenmesine gerek kalmayacak ve yukarıda da belirttiğimiz gibi hem size hem çevreye hem de ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle sürekli kötü kullanım koşullarına maruz kalan zemin kaplamalarında yağmur, su ve toprakla temas eden alanlarda kullanılması çok faydalı olacaktır.

Emprenye işlemine başlanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Emprenye işlemine yani ön koruma işlemine tabi tutulacak olan ahşap malzeme mümkün olduğunca son kullanma boyutlarına getirilmelidir. Bunun nedeni, emprenye işleminde kullanılan emprenye kimyasallarının fiyatlarının yüksek olmasıdır. Yani ahşabı işleyeceğiniz her litre emprenye ek maliyet demektir. Bu nedenle ahşap malzeme son kullanma ölçülerine getirilmelidir.

Emprenye Yöntemleri

Emprenye işleminde farklı yöntemler kullanılsa da bu işlemler arasında en etkili ve ekonomik olan vakumlu basınç yöntemidir.

Bu yöntem ile ahşabı etkileyen su, tuzlu su, toprak, nemli ortam, mantar, böcek ve termitler yok edilir ve ahşap malzeme kötü hava koşullarına ve kötüye kullanıma karşı korunur. Bu işlem ile ahşabın kullanım ömrü en az on kat artar.

Emprenye işlemi nasıl yapılır

Emprenyeli ahşap yükleme arabasına düzgün bir şekilde yerleştirilir. Ahşap malzeme yerleştirilirken yüzey temasını arttırmak için aralarına çıtalar yerleştirilmelidir. Yerleşimi tamamlanan ahşap malzeme otomatik olarak emprenye tankına alınır ve tankın kapağı kapatılır. Bu aşamadan sonra ahşap malzeme emprenye işlemine hazır hale gelir.

Emprenye Tesisimiz